EMC VNX disk ünitelerinde LUN performansları nasıl izlenir?

EMC VNX disk ünitelerinde LUN performans detaylarını EMC Unisphere arayüzünden görünteleyebilirsiniz. Ancak data logging servisi çalışmıyor ise aşağıdaki resimde görüldüğü üzere hiçbir performans değeri görüntülenemez.

Aşağıdaki adımları izleyerek EMC Unisphere arayüzünden data logging servisini açtıktan sonra performans değerlerini izlemeye başlayabilirsiniz.

1- Performans değerlerini izlemek istediğiniz disk ünitesinin Unisphere arayüzüne bağlanınız.
2- System > Monitoring and Alerts > Statistics kısmında “Performance Data Logging” ksımına tıklayınız.

3- Daha sonra zaman aralıklarını belirleyerek servisi start edebilirsiniz. Time interval değerlerini düşürmeniz disk ünitesinin performansını etkileyebilir. Default değerlerde bırakmanız tavsiye edilir.

4- Servis çalışmaya başladıktan belli bir süre sonra performans değerleri aşağıdaki gibi görülmeye başlayacaktır. Performans değerlerini incelemek için Storage > LUNs performansı izlenmek istenen LUN’a sağ tıkla Analyzer > Performans Detail kısmından izlenebilir.

Önemli Not : Data logging özelliğinin açılması disk ünitesinde ekstra yüke sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bu özelliğin uzun süreli olarak açık bırakılmasını tavsiye etmiyorum.

Bir cevap yazın