Performans için hangi vSCSI controller seçilmeli?

Vmware sanallaştırma ortamında sanal sunucu oluştururken doğru SCSI adaptörünü seçebilmek için bu adaptörler arasındaki farkları bilmek gerekmektedir.

Öncelikli olarak doğru “Guest OS” seçimi, doğru adaptör driver’ının yüklenmesi açısından önemlidir.

Peki bu adaptörler arasındaki farklar nelerdir?

BusLogic : VMware platformunda bulunan ilk emule edilen vSCSI controller’larından biriydi. Windows’un en eski sürümlerinde bu sürücü default olarak yüklenmekteydi. Windows için kuyruk derinliği (queue length) 1 ile sınırlı olduğundan performans olarak LS Logic kadar performanslı değildir. Günümüzde kullanılan işletim sistemleri için pek tercih edilmeyen bir adaptördür.

LSI Logic Paralel : VMware platformunda bulunan bir diğer emule vSCSI controller’dır. Çoğu işletim sistemi için kuyruk derinliği 32’yi destekleyen sürücüye sahip olması sebebiyle günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan adaptörlerden biridir.

LSI Logic SAS : Bu controller ise paralel driver’ın yeni özellikleri destekleyen gelişmiş sürümüdür. Microsoft’un 2008 ve üstü versiyonlarında MCSC için bu controller’a gerek duyması popülerliğini artırmıştır.

VMware Paravirtual : Bu controller en düşük işleme maliyetiyle çok yüksek verimlilik sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu nedenle en verimli controller olduğu söylenebilir.

Performans değerlendirmesi ;

PVSCSI ve LSI Logic Parallel/SAS genel performans açısından birbirine yakındır. Bununla birlikte PVSCSI, aynı sayıda IOPs proses etmede daha verimli çalışmaktadır. Bu sebeple özellikle IO intensive sanal sunucular için PVSCSI controller tercih edilmektedir.