Sanal sunucu hardware versiyon upgrade’i yapmak güvenli midir?

Vmware sanallaştırma ortamlarında her bir sanal sunucunun hardware versiyonu vardır. Bu hardware versiyonu, sanal sunucunun çalıştığı host üzerindeki fiziksel özelliklerin sanal sunucuya yansıması olarak özetlenebilir. Dolayısıyla host üzerindeki donanımsal özelliklerin verimli bir şekilde kullanılabilmesi hardware versiyonunu doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple sanal sunucu hardware versiyonu upgrade’lerinde dikkatli olmak gerekmektedir.

Her bir ESXi versiyonun aşağıdaki tabloda olduğu gibi kendine ait bir hardware versiyonu vardır. Özellikle ESXi upgrade’lerinde bu versiyonlara dikkate etmek gerekmektedir. Örneğin ESXi 6.5 üzerinde HW versiyonu 13 ve daha aşağısı olan sunucular çalışabilir. Eğer HW versiyonu 13 üzerindeyse bu sanal sunucu ESXi 6.5 yüklü host üzerinde çalışmayacaktır.

ESXi/ESX versionVirtual hardware version
ESXi 6.714
ESXi 6.513
ESXi 6.011
ESXi 5.510
ESXi 5.19
ESXi 5.08
ESXi/ESX 4.1/4.07
ESXi/ESX 3.54

Hardware versiyon upgrade’i nasıl olmalı?


Bir sanal sunucunun hardware versiyonunun upgrade edilmesi fiziksel bir sistemden diskin çıkartılarak yeni bir sisteme takılması gibidir. Bu işlemin başarılı olabilmesi ise sanal sunucu işletim sisteminin bu değişikliğe nasıl tepki verdiğiyle ilgilidir. Çok gerekmedikçe, Vmware sanal sunucu hardware versiyon upgrade’ini önermemektedir.

Eğer bir sanal sunucunun hardware versiyonu upgrade edilmek isteniyorsa upgrade sonrası oluşabilecek problemlere karşı sanal sunucunun snaphot’ı ya da backup’ı alınmalıdır. Upgrade öncesi sanal sunucunun kapatılmış olması gerekmektedir.

Eğer upgrade işlemlerini otomatize etmek istiyorsanız Vmware Update Manager kullanmanızı tavsiye ederim. Vmware Update Manager, upgrade yapmadan önce otomatik olarak ilgili sunucunun snaphot’ını alacaktır.

virtual machine hardware upgrade

Downgrade nasıl yapılır?


Eğer bir sanal sunucunun hardware versiyonu sunucuyu çalıştırmak istediğiniz ESXi versiyonuna uygun değilse downgrade etmek gerekecektir. Örneğin ESXi 6.5 versiyonunda oluşturmuş olduğunuz bir sunucunun hardware versiyonu default olarak 13 olacaktır. Eğer bu sunucuyu ESXi 6.0 ortamında çalıştırmak istiyorsanız hardware versiyonunun downgrade edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sanal sunucu çalışmayacaktır.

Böyle bir durumda “Vmware vCenter Converter Standalone” ile sanal sunucu versiyonu kolayca downgrade edilebilir.

Bir cevap yazın