Sanal sunucularda SCSI controller nasıl değiştirilir?

Vmware ortamınızda sanal sunucularınıza disk eklerken bununla birlikte SCSI adaptörünü de seçmeniz gerekmektedir. Vmware tarafında tavsiye edilen controller Paravirtual olsa da default olarak LSI Logic SAS controller gelmektedir.

SCSI controller’ları arasındaki farkları daha önceden paylaşmış olduğum buradaki yazıda bulabilirsiniz.

Bir sanal sunucuda maksimum 4 adet SCSI controller ve her bir SCSI controller için ise maksimum 15 virtual disk tanımlanabilmektedir. Dolayısıyla bir sanal sunucuya maksimum 60 virtual disk eklenebilmektedir.

Özellikle Windows sunucularda sunucu kurulduktan sonra SCSI controller’ini değiştirmek sunucunun tekrar açılmamasına sebep olabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki yolu izlemek gerekmektedir.

– Çalışmak istediğiniz sunucuyu kapatınız.

– Sunucuya yeni bir disk eklenir fakat disk eklerken default SCSI numarası yerine bir sonraki numara örneğin SCSI 1:0 seçilmelidir. Böylece yeni eklenen disk yeni bir SCSI controller ile eklenecektir. SCSI controller eklendikten sonra LSI Logic SAS yerine Paravirtual seçilmelidir. Yeni eklediğiniz diskin boyutunun bir önemi yok çünkü daha sonra bu diski tamamen sileceğiz.

– Sunucuyu açınız .Sunucu açıldıktan sonra otomatik olarak Paravirtual SCSI controller’ın driver’ını sunucuya yükleyecektir.

– Disk management kısmında diskin eklendiğinden emin olabilirsiniz.

– Sonraki aşamada sunucu kapatılarak mevcut disklere ait olan ve değiştirmek istediğimiz SCSI controller Paravirtual olarak değiştirilmelidir.

– Sonradan eklenen diski artık silebilirsiniz.

Bir cevap yazın