Vmware Skyline nedir, nasıl kurulur?

Büyük ve karmaşık ortamlarda oluşabilecek problemleri ve riskleri tespit etmek ve bunlara önceden önlem almak zor olabilmektedir. Özellikle kritik uygulamaların çalıştığı ortamlarda proaktif önlemler alabilmek büyük önem arz etmektedir.

Vmware Skyline, sanallaştırma ortamının analizi yaparak gelecekte yaşanabilecek sorunlara karşı size tavsiyelerde bulunan ve Vmware tarafından sağlanan bir servistir.

Bu hizmet Vmware tarafından lisansı olan herkese ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Vmware Skyline Collector

Vmware Skyline Collector, sanallaştırma ortamından elde edilen konfigürasyon, performans gibi dataları Vmware Global Service’e göndererek bu dataların analiz edilmesini sağlar.

Vmware Skyline Advisor

Vmware Skyline Collector ile gönderilen datalar analiz edildikten sonra web browser üzerinden kullanıcıların kendi ortamları hakkında bilgi edinmesini sağlar.

Analiz edilen datalar üzerinden ileride oluşabilecek problemlere karşı kullanıcılara öneriler sunarak risklere karşılık proaktif önlem alınmasına yardımcı olur.

Vmware Skyline Log Assist

Bu özellik ise case yönetimini kolaylaştırmaktadır. Teknik bir problem yaşanması durumunda Case Mühendis’i gerekli loglara Vmware Skyline üzerinden erişim sağlayarak analizleri kolayca yapabilecektir. Loglara erişim ise kullanıcın izin vermesiyle gerçekleşecektir.

Loglar otomatik olarak gönderildiğinden kullanıcı saatler boyu sürebilen log toplama işleriyle uğraşmasına gerek kalmayacaktır.

Vmware Skyline nasıl kurulur?

1- Vmware indirme adresinden Vmware Skyline Collector appliance’ı ova olarak indirilir.

2- İndirilen bu ova dosyası vCenter üzerinden uygun bir host üzerine deploy edilir. Kurulum esnasında IP konfigürasyonunu da yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki tabloda olduğu gibi gerekli portlara firewall üzerinden izinlerinin verilmesi gerekmektedir.

3- Kurulum tamamlandıktan sonra browser üzerinden sunucunun IP adresini yazarak yönetim arayüzüne bağlanabilirsiniz. Konfigürasyona bu arayüz üzerinden devam edilmesi gerekiyor.

4- Vmware Cloud Service adresinden organizasyon tanımı yapılarak token oluşturulması gerekiyor. Vmware Cloud Service’e kayıt olduktan sonra gerekli adımları takip ederek bir token oluşturuluyor.

5- Token oluşturulduktan “Collector Registration” kısmından oluşturmuş olduğunuz token’ı girmeniz gerekiyor

6- Konfigürasyon kaldığınız yerden devam ederek analiz edilmesini istediğiniz vCenter ve NSX Manager bilgilerinin girilmesi gerekiyor.

7- Bu adımlar tamamlandıktan sonra gerekli aktivasyonun yapılabilmesi için 48 saat beklemek gerekiyor.

8- Aktivasyonun yapılmasın Vmware Skyline Advisor adresinden risk analizleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın