vSphere Platinum nedir?

Uzun süredir etkinliklerde tanıtımı yapılan vSphere Platinum, vSphere 6.7 Update 1 ile kullanıma hazır hale geldi. vSphere Platinum yeni bir vSphere versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere en düşük versiyondan başlayarak Essentials, Essential Plus, Standart, Enterprise ve Enterprise Plus versiyonlarıyla vSphere şu ana kadar kullanılmaktaydı. vSphere Platinum ise Enterprise Plus’ın bir üst versiyonu olarak kullanıma açıldı. Dolayısıyla bu versiyonu kullanabilmek için mevcut versiyonunuzu upgrade etmeniz gerekmektedir.

vSphere Platinum versiyonu aslında Enterprise Plus lisansıyla aynı özelliklere sahip olmakla birlikte AppDefense isminde bir vCenter eklentisiyle kullanım imkanı sunmaktadır.

Kısaca AppDefense sanal sunucularda çalışan uygulamaların güvenliğini sağlayan ve genel güvenlik durumu hakkında bilgi veren bir eklentidir. AppDefense, uygulamaların güvenlik açısından sağlık durumları iyi olanları “good state” olarak tanımlanmasına ve daha sonra “good state” durumunun dışında herhangi bir şeye karşı savunma yapılmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle yeni ataklara karşı koruma sağlamak yerine mevcut durumun korunmasına yönelik bir güvenlik katmanı sağlamaktadır. Özellikle zero-day ataklardan korunma açısından antivirüs ve endpoint koruma yöntemlerine göre daha efektif bir güvenlik sağlamaktadır.

AppDefense, Güvenlik Yönetici’leri için kritik bilgilerin bulunduğu bir ara yüz sunmaktadır. Bu ara yüz sistem üzerindeki genel sağlık durumu ve tehditler hakkında bilgiler vermektedir.

Sanallaştırma Yönetici’leri için ise ortamdaki tüm bileşenlerin detaylı güvenlik ve tehdit bilgilerine ulaşılabilmektedir.

AppDefense, vCenter plugini sayesinde API ile ile tüm cluster’ların, hostların ve sanal sunucuların detaylarını görmenize olanak sağlamaktadır.

AppDefense sağlamış olduğu bu özellikler sayesinde, Güvenlik ve Sanallaştırma Yönetici’lerinin birlikte çalışarak ataklara karşı daha güvenli ve verimli bir sanallaştırma ortamında çalışmalarına olanak sağlamaktadır.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

2 Comments

  • Ali Kemal Saruhan 4 Kasım 2018 Reply

    ELinize sağlık Selimhan Bey 🙂 bloğunuzun bir müdavimi olarak yeni yazılarınızı heyecanla bekliyoruz.

  • Selimhan Dincer 5 Kasım 2018 Reply

    Teşekkür ederim Ali Kemal Bey 🙂

Bir cevap yazın